Strona główna/Aktualności/Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu (..)

Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa

21 Marca 2023

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem stały się kolorowe skarpetki zakładane „nie do pary” jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21. Celem akcji "Załóżmy różne skarpetki" jest szerzenie wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowanie się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami. Data dla obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, obowiązkowo nie do pary. To symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, różnorodności i odmienności, z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa. Dlatego dzisiaj w naszym przedszkolu przyłączyliśmy się do obchodów tego dnia solidaryzując się z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami i obchodząc Dzień Kolorowej Skarpetki.