Strona główna/Aktualności/ Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z (..)

Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - gr. 0B

22 Marca 2024

21 i 22 marca 2024 roku, dzieci z grupy 0B obchodziły Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który jest obchodzony 21 marca. Starszaki obejrzały film edukacyjny „Zespół Downa - jak rozmawiać z dziećmi na ten temat”, który pozwolił im zrozumieć z jakimi problemami borykają się dzieci z tym schorzeniem. które jest spowodowane trzecią kopią 21 chromosomu (stąd 3/21 jako symboliczna data). Podczas pogadanki udało się ustalić, że każdy jest na swój sposób inny, że ludzie różnią się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. Dzieci zrozumiały, że w ten sposób mogą pokazać, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.  Poza tym starszaki brały udział w różnych zajęciach z wykorzystaniem kolorowych skarpetek.

Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - gr. 0B