Strona główna/Aktualności/Zwiedzenie Sztolni i Izby Regionalnej w SP2 - gr. 0A i 0B

Zwiedzenie Sztolni i Izby Regionalnej w SP2 - gr. 0A i 0B

2 Grudnia 2022

02 grudnia 2022 roku, dzieci z grup 0A i 0B zwiedziły Sztolnię i Izbę Regionalną znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 2 w Czeladzi. Przedszkolaki dowiedziały się, że Sztolnia została zbudowana przez ratowników KWK ”Saturn”, zobaczyły sprzęt górniczy, np.: podnośnik hydrauliczny, wrębiarkę, kilof, pochłaniacz, ładunki wybuchowe, czapki górnicze. Oczywiście w „Mini Kopalni” nie zabrakło prawdziwego węgla. Natomiast Izba Regionalna została otwarta w1995 roku i podzielona została na trzy części: historyczną, kuchenną i mieszkalną. W części historycznej dzieci zobaczyły wiele starych dokumentów, fotografii, książek, obrazujących dawny wygląd Czeladzi i jej mieszkańców. W części kuchennej przedszkolaki zobaczyły sprzęty gospodarstwa domowego sprzed 50 lat, m.in.: żelazka „z duszą”, porcelanowe i gliniane naczynia, pralki do ręcznego prania tzw. tarki. W części mieszkalnej dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedmioty związane z życiem codziennym, np.: drewniane łóżko z siennikiem, skrzynkowy zegar czy komodę z ukrytą szufladką, sekretarzyk na dokumenty i kroniki. Przedszkolaki miały także możliwość obejrzenia budynku szkoły, wystroju klas i wczucia się w klimat nauki w szkole. Spotkały także swoich starszych kolegów, którzy są absolwentami naszego przedszkola.

Dziękujemy Pani Dyrektor, pracownikom oraz starszym uczniom z klasy VIII za możliwość zwiedzena szkoły.

Zwiedzenie Sztolni i Izby Regionalnej w SP2 - gr. 0A i 0B